MUAY THAI

Тайський Бокс (Муай Тай) Історія та Традиції

Муай-тай виходить із стародавнього мистецтва Муай Боран, метод ведення війни без зброї, витоки появи якого сягають кілька тисяч років тому.

Також поширена думка, що Муай-Тай походить від іншого бойового мистецтва: Крабі Крабонг (мечі та палиці). Оскільки це мистецтво, що базується на роботі зі зброєю, сформувалося в першу чергу на основі індійських, китайських і японських методів ведення бою, то прямий зв'язок не настільки очевидний, однак «Крабі Крабонг» безперечно вплинув на Муай Тай, свідченням чого є техніка виконання деяких ударів ногами, захоплень та рухів у ритуальному танці рам муай.

Формування Муай Тай у тому вигляді, в якому він існує сьогодні, почалося у другій половині XVI ст.; тоді це мистецтво називалося «Май Сі Сок».

З утворенням держави Аютія з'явилася нова назва - "Пахуют" ("багатосторонній бій"). Термін «Муай Тай» виник одночасно з падінням Аютії та виникненням нової держави — Сіам, проте до 1934 р. назва «Пахуют» вживалася паралельно з колишньою.

У 1934 р. Сіам змінив свою назву на Таїланд і термін «Муай-Тай» утвердився остаточно.
Ставлення до Пахуту в Аютії було дуже серйозним: вивчення проходило обов'язково як для воїнів, так членів королівської сім'ї.

Крім цього проводилися бої під час розважальних заходів, таких як ярмарки та свята, у тому числі на очах у короля.

Особливо видатних бійців зараховували до королівської гвардії та присвоювали їм дворянський титул. Такі новоспечені дворяни неофіційно іменувалися "муай луанг", або "королівські бійці".

Навіть існував полк королівської охорони, сформований з кращих бійців і який мав назву полк бійців муай.
MUAY THAI
Муай-Тай сьогодні

Сьогодні муай-тай, як і раніше, має величезну популярність як у Таїланді, так і за його межами.

Для багатьох тайських чоловіків муай-тай - єдиний спосіб вибитися зі злиднів. У підсумку, кількість тих, хто займається дуже велике: муай-тай практикують понад 120 тисяч любителів і близько 10 тисяч професіоналів.

При цьому у країні налічується близько двох тисяч клубів. Військовослужбовці та поліцейські до цього числа не входять, оскільки займаються муай-тай в обов'язковому порядку.
Муай-тай набув популярності у світі з 1977 року, коли тайські бійці здобули переконливі перемоги у матчових зустрічах з кікбоксерами та каратистами.

Особливих успіхів у практиці муай-тай досягли нідерландські бійці, чия школа сьогодні вважається однією з найкращих поряд із тайською, свідченням чого є успіхи нідерландських кікбоксерів на міжнародних аренах. Пов'язано це з тим, що голландці першими у Європі стали серйозно вивчати муай-тай.

До 1978 року представники Нідерландів були вже сильні в кікбоксингу, але, приїхавши до Таїланду, вони зазнали нищівної поразки від місцевих бійців, після чого посилено взялися за вивчення тайської версії кікбоксингу.

Також сильними школами муай-тай може похвалитися і Україна, чиї представники успішно виступають на турнірах з муай-тай.
MUAY THAI
Вай Кру
Вай Кру у виконанні Буакава
Виходячи на ринг боєць ритуальною дією "опечатує" його від негативних духів та сил.

Зробивши рингом коло, рухаючись проти годинникової стрілки, боєць у кожному кутку рингу читає молитву. Переходячи від кута до кута, правою рукою він весь час має триматися за канат. Ліва рука боксера має бути піднята до обличчя. Танець починається після того, як коло по рингу пройдено.
Перед танцем боєць опускається навколішки і, закривши обличчя рукавичками, читає молитву, тричі кланяється, торкаючись рукавичками рингу.

Рухи в танці вай кру і рам муай можуть бути різними. Повторюється в них лише кілька загальних рухів, схожих із "закопуванням у могилу" суперника та утоптуванням землі на ній. Ще один рух, що часто повторюється у вай кру і рам муай, коли боєць проводить на рингу носком ноги уявну лінію, і різко вдаряє по ній ногою, висловлюючи свою готовність до бою.

На змаганнях танець використовують у скороченому вигляді, т.к. в середньому його тривалість може становити 5 хвилин. Вай кру і рам муай - це ритуал з багатовіковою історією, який є невід'ємною частиною культури тайського боксу, його автентичності та історії.
MUAY THAI
Монконг та Пратьяти
Монгкон: традиційна пов'язка на голову, у якій тайбоксер виходить на бій. Перед боєм він виконує в монгконгу традиційний танець Рам Муай. Пов'язка є скрученою зі ста восьми ниток мотузку. Кількість ниток – сакральне число для буддизму. Товщина такої мотузки не перевищує товщину пальця. Кінці скручені смужкою тканини, на якій нанесені магічні знаки та символи.

Пов'язку надягають лише на час виконання обряду Вай Кру, частиною якого є танець Рам Муай. Перед танцем боєць надягає свої амулети – головний убір монгкону та пратіят на руки.

Ці амулети священні, вони благословенні буддійськими ченцями і дарують бійцю захист, оберігаючи його на рингу. Згідно з повір'ям тайців, монгкон не можна класти на землю, інакше він втратить свої захисні властивості.
Пов'язки для амулету плетуть зі смужок, на які нанесені молитви, заклинання чи магічні формули чи традиції. Протягом століть воїни, пов'язуючи цей амулет, вірили у його захисну силу, яка допоможе їм у бою.

Виготовлення цього амулету в Таїланді носить церемоніальний характер. Зазвичай плете пов'язку сам боєць чи його вчитель. Тайці вважають, що пов'язки, виготовлені руками вчителя, сильніші за ті, які робить сам боєць, оскільки вчитель досвідченіший і має мистецтво магії

Пратьят (Pra-Jeads)
Традиційний тайський амулет у вигляді пов'язки на передпліччі з кінцями, що бовтаються. Призначення цього амулету – захист воїна під час поєдинку. Бійці носять його на одній або обох руках
MUAY THAI
Музика

Піджава
Ритм партії ставить піджава, звук якого тайці вважають наділеним магічними властивостями: нерідко людину, яка грає на цьому інструменті, прирівнюють до магу
Поєдинок проходить під традиційну тайську музику, яка задає ритм бою. Вважається, що звуки інструментів наділені магічними властивостями, що дозволяє звільнити свідомість усіх рутинних думок і надати розкутість психіці бійців.

Крім того, згідно з повір'ями, ритм музики вводить бійців у якийсь транс, що сприяє концентрації і дозволяє бійцю битися на рингу з більшою віддачею та силою.

Спочатку музичний акомпанемент грав роль фону, проте згодом музика почала імітувати хід самого поєдинку: під час виконання рам муай музика звучить плавно та спокійно, підкреслюючи урочистість обстановки.

По ходу бою, коли бійці докладають все більших зусиль для перемоги, ритм може прискорюватися і набувати абсолютно шалений характер у кульмінаційні моменти сутички.
Виконується музика на чотирьох інструментах: пі джава – яванський кларнет, клонг как – подвійний барабан, шинг – металеві цимбали та конг монг – тайський тип барабана.

Ритм партії задає піджава, звук якого тайці вважають наділеним магічними властивостями: нерідко людину, яка грає на цьому інструменті, прирівнюють до мага.

На боях у Таїланді завжди звучить жива музика, тоді як у європейських державах переважно використовуються записані твори.

Дізнатись вартість та розклад, а також записатись на пробне тренування

перше тренування безкоштовне
Читай також
Muay Thai vs Kickboxing | Муай Тай або Кікбоксинг
Що краще: муай-тай чи кікбоксинг? Тайський Бокс в Спортивному Клубі Legion IX, метро Академмістеко